İçeriğe geç →

Beni Mutlu Et – Uzun metraj film senaryosu

Selamlar,

Bir yerli komedisi yazdık ve yıllarımızı bu filmi bir yerlere ulaştırmaya harcadık. Olmadı.

Biz de yayınlamaya karar verdik. Günahıyla sevabıyla sizindir.

Sinopsis:

Güneş, 28 yaşında çocuk ruhlu bir adamdır. İşini, sevgilisini ve evini kaybettiği bir günün ertesinde karşısına bir “Mutluluk Şirketi” çıkar. İnsanları hayallerine götüren ve onları mutlu eden bu şirketin sahibi olan Sezgin(36), Güneş’in taleplerine cevap vermeye çalışırken aralarında fark edilmeden bir dostluk kurulacaktır.

Tretman:

Güneş, anne ve babasını gördüğü rüyadan uyanır. Banyoda yüzünü yıkar, aynaya bakarak günün güzel geçmesini diler. Evden çıkar.

Güneş parktan geçerken bir dilenciye para verir. Ofise gelir. Ofiste yerinde başka birinin oturduğunu görür. Patrona durumu sorar. Patron onu kovduklarını ve yerine başkasını aldıklarını söyler. Güneş bu durumu normal karşılar ve ofisten kucağında koliyle çıkar.

Güneş otobüste yolculuk ederken telefonu çalar. Arayan sevgilisi Hazan’dır. Ayrılmak istediğini söylemeye çalışır. Güneş onu keser ve görüşmek ister. Hazan isteksiz kabul eder.

Güneş, Hazan’a işten atıldığını söyler. Hazan bununla ilgilenmez ve ayrılmak istediğini anlatır. Hazan Güneş’in kayıtsızlığına sinirlenir ve gider. Güneş de bir süre bekledikten sonra kalkacakken garson hesabı sorar. Güneş’in parası yoktur. Garsonun yönlendirmesiyle Hazan’a yetişir ve ondan parayı ister. Hazan istemeyerek verir.

Güneş ve sabah para verdiği Dilenci Güneş’in yanan evi hakkında konuşurlar. Güneş ona bir filmde gördüğü Mutluluk Şirketi’nden bahseder. Herkesin hayalini gerçekleştiren böyle bir şirket var olsa, evin sigortasından gelen bütün parayı oraya verebileceğini söyler. Dilenci araştırmak gerektiğini
anlatır. Güneş hak verir. Uyurlar.

Güneş rüyasında anne ve babasını görür. Evin yanması üzerine kavga ederler. Güneş parkta uyanır, çevresindeki insanların bakışlarından çekinir ve parktan uzaklaşır. Cami avlusunda yüzünü yıkarken Mutluluk Şirketi’nin broşürünü görür.

Güneş, koşarak Mutluluk Şirketi’ne gelir. Bekleme odasında onu Hande ve Gece karşılar. Hande ona Sezgin’in birazdan kendisiyle görüşeceğini söyler. Güneş, Gece ile konuşmaya çalışır ama Gece onu tersler.

Güneş ile Sezgin Mutluluk Şirketi üzerine konuşurlar. Mutlu olmak için gereken üç ana mesele üzerinde dururlar: iş, eş ve ev. Evi araştırırlar fakat kiralar çok pahalıdır. Eş için bir yarışma programına katılırlar ama istedikleri neticeyi alamazlar. İş de pek istedikleri gibi olmadığından ne yapacaklarını bilemezler. Güneş bir çözüm olarak hayallerini yazıp getirmeyi teklif eder. Sezgin kabul eder ve ondan bir miktar ödeme rica eder. Güneş sigorta şirketinin ev sigortasıyla ilgili verdiği bütün parayı Sezgin’e verir.

Güneş, Beni Mutlu Et şirketinin bulunduğu deponun önünde uyur. Depoya mal taşıyan adamlar onu uyandırır ve aralarında bir diyalog geçer. Bu diyalogtan Sezgin’in dolandırıcı olduğunu ve Güneş’i dolandırdığını öğreniriz. Depodaki adamlar onu Sezgin’in gidebileceği yerlere dair bilgilendirir.

Sezgin bir türlü kurtulamadığı Güneş’i borçlarını ödemek için geldiği dükkanın önüne bırakır. Kendisi alacaklı kişiyle görüşürken içeriye giren biri tarafından Güneş’in çocuklardan dayak yediğini öğrenir.

Aynı günün akşamında, Sezgin otelde Gece ve Hande ile konuşurken Güneş uzaktan onlara bakar. Sezgin Güneş’in saf bir karaktere sahip olduğunu, dolandırıldığını söylemesine rağmen peşini bırakmadığını ifade eder. Hande Güneş’in hayallerinin yapılabilecek şeyler olduğunu söyler.

Güneş’in ilk hayalini gerçekleştirmek için anlaşırlar, kritik bir maçta takımın galibiyet golünü atmaktır bu hayal. Amatör bir kulüp ile görüşmeye gider Sezgin. Belli bir miktar karşılığı anlaşılır. Kulübün oyuncuları maçta Güneş’e gol attıracaktır. Anlaşma sonrası birlikte otele dönerlerken Gece Güneş’ten ona tokat attığı için özür diler. Güneş kabul eder.

Geceleyin Güneş sahilde otururken, Gece gelir yanına. Birlikte muhabbet ederler ve Gece ona ertesi günkü maç için şans diler.

Güneş maçta bir türlü gol atamaz, kaleye geçmek ister. Kalede de başarısız olur. Sezgin çok sinirlenir.

Hande ve Gece’nin teskiniyle diğer hayale geçerler.

Uçmak hayalinde Güneş havada bayılır, çünkü yükseklik korkusu vardır. Deniz tuttuğu için de güneşin doğuşunu denizden izleyemez kusmaktan. Bir enstrüman çalmak hayalini de yeteneği olmadığı için gerçekleştiremez. Güzel bir kadınla akşam yemeği yemek hayali için isteklerini sıraladığında, Sezgin onu Gece ile alışveriş yapmaya gönderir. Aralarında bir yakınlaşma olur. Bu yüzden Güneş akşam gelen kadınla yemek yemek istemez. Sezgin çok sinirlenir.

Sezgin, Hande ve Gece’nin yanında Güneş’e hakaret eder. Güneş buna alınır ve gider. Gece onu teselli etmeye çalışır. Sabahında Sezgin, kendini Hande ve Gece’ye affettirir ama Güneş yoktur. Sezgin çalan telefonuna baktığında Güneş’in depodaki adamlar tarafından kaçırıldığını öğrenir.

Birlikte Güneş’i kurtarmaya giderler. Depodaki adamlar Sezgin’i vuracakları sırada Güneş onun önüne atar kendini. Hızını alamaz ve depodaki duvara çarparak sakatlanır, kafası yarılır.

Hastanede Sezgin bunun bir plan olduğunu, Güneş’in birinin hayatını kurtarıp kahraman olma hayali için bütün bunları kendisinin ayarladığını anlatır. Gece ona sitem eder.

Sabahında Güneş daha iyidir, filmdeki diğer karakterler ona geçmiş olsun demek için gelmiştir. Oda kalabalık olunca, Sezgin Güneş’in son hayali olan ailecek pikniğe gitme hayalini gerçekleştirmek ister.

Hep beraber pikniğe giderler. Mutludurlar.

Senaryo için tıklayın!

Kategori: Uzun metraj senaryolar

7 Yorum

 1. Enis Enis

  Senaryo güzel. Ben Sezgn’i oynayabilirim.

 2. Atilla Atilla

  Patronnu ben oynarım

 3. Furkan Furkan

  Dilenci olurum.

 4. Barış Tanay Barış Tanay

  Ben hazan olurum

 5. Mustafa Topaloğlu Mustafa Topaloğlu

  Burda bana layık rol yok. Kral falan olursa haber verin!!!

 6. Ömercan Ömercan

  Bunun hikayesini ulaştırabilirmisiniz
  Sinopsisten hikayeyi anlamak zor oluyo

  • anlatsamfilmolur anlatsamfilmolur

   Sinopsis ve tretman ekledik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir