İçeriğe geç →

Bir film fikrim var, bununla ne yapabilirim?

Bir film fikrin var. İyi olduğunu düşünüyorsun ama onunla ne yapılır, nereye gidilir, hiçbir bilgin yok.

Bu yazıda sana yol göstermeye çalışacağız.

Öncelikle, film fikrinin iyi ya da kötü olması hiçbir şey ifade etmez. Türkiye’de iki çeşit film üretildiğini düşünürsek, ‘bağımsız’ sinemadaki, yani gişeye yönelik olmayan filmlerin bulunduğu sinema, yönetmenlerin çoğu kendi filmlerini kendileri yazar. Ayrıca, oraya film üreterek çok para kazanamazsın çünkü aldıkları destekler film çekmeye ancak yeter. O yüzden amacın orada olmak değil diye düşünüyoruz. Senin amacın gişeye yönelik bir film üretip köşeyi dönmek. Yüksek ihtimalle.

Peki gişeye film yapmak istesen bile neden fikrinin bir önemi yok? Son 10 yılın en çok izlenen 10 yerli filmine bakalım:

Bu filmlerden hangisi için “Ya bunun fikri de inanılmaz, nasıl düşünmüş ya adamlar?” dersin? Cevabı az buçuk tahmin edebiliyoruz.

Fikir değilse, peki önemli olan ne? Önemli olan sevgili arkadaşım, o fikri bir senaryoya döküp peşinde sabah akşam koşturmak. Eğer çok şanslı değilsen, en az 5-6 yıl bu senaryoyu birine satmak için koşturabilirsin. Sıkıntı şurada ki senin gibi senaryo yazmış olan diğer bütün insanlar da o yapımcı ve yönetmenleri biteviye ‘darladığı’ için, aralarından sıyrılıp kendi sesini duyurman neredeyse imkansız. Yani bu 5-6 yıl koşturmanın sonucunda hiçbir şey elde edemeyebilirsin.

“O zaman ben bu senaryo ile ne yapacağım? Kaldı elimde.” dediğini duyar gibiyiz. Bu noktada, imdada yetişen üç tane kurum var Türkiye’de: İlki, Kültür Bakanlığı.

Kültür Bakanlığı “Senaryo ve Diyalog Yazım Desteği” kategorisinde senaryo yazarlarına destek veriyor. Güzel olansa, bu kategoride başvurmak için senaryo yazmana gerek yok.

Gerekli belgeleri buradan görebilirsiniz.

İkinci kurum Türsak. Bu kurum da daha önce senaryosu yayınlanmamış/filme alınmamış senaristler için “İlk Senaryo İlk Film” adında bir yarışma düzenliyor her yıl. Buraya başvurmak için senaryo yazmanız şart.

Onunla alakalı bilgileri de buradan görebilirsiniz.

Üçüncüyse TRT. Çok sevdiğimiz, biricik devlet kanalımız TRT de televizyon filmi yazmış olan senaristlere destek veriyor. Fakat bu yarışma ne zaman açılıyor, nasıl ilerliyor biz tam çözemedik. “Ben çözerim ya, ver bana.” derseniz, linki burada.

Bunlar dışında uzun metraj senaryolarını değerlendirebileceğin bir kurum varsa da biz bilmiyoruz. Bizi haberdar edersen biz de bu listeye zevkle ekleriz.

Nasıl yani? Hepsi bu mu? Başvurulacak başka yer yok mu?

Peki gelmeye çalıştığımız nokta ne? Gelmeye çalıştığımız nokta, bu sektör oldukça çetrefilli ve zahmetli bir yol sunar senaristlere. Koca bir senede 3 tane yarışma/fon ya bulursun, ya bulamazsın başvuracak. O yarışmaların/fonların her birinde de en az 250-300 insan ile yarışırsın. Diyelim ki gerçekten hak edene veriliyor ödüller ve senin senaryon da iyiler arasında. İlk üçe ödül verilecek ve sen hiçbir şey alamayacaksın. Ne düşüneceksin? Birileri seninle konuşup “Aslında senaryonuz iyiydi ama alamadık işte.” diyecek mi? Hayır.

Demeye çalıştığımız, bütün bunları göze alabiliyorsan saldır sevgili arkadaşım. Vazgeçmeden, pes etmeden, o senaryonun bir film olduğunu görene kadar koştur. Belki o senaryon film olmayacak ama uğraşırken tanıdığın insanlarla başka işler yapacaksın. Kim bilir?

Eğer bunların hiçbirini yapmak istemiyorsan, “Uğraşamam ben.” diyorsan, fikrini bize atabilirsin. Verdiğimiz ödüller küçük, evet. Fakat, hiçbir zaman aksiyona geçmeyeceğin bir film fikrini zihninde tutarak da bir şey elde edemeyeceğini biliyorsun.

Seçim senin.

Kategori: Senaryo yazım süreci

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir