İçeriğe geç →

Kadın temalı film fikirleri – Mart 2020 kazananları

Sevgili yazar-okuyucu. Bir başka yarışmayı daha açıklamanın heyecanını, haklı gururunu yaşıyoruz.

Gerek Ekşi Sözlük’te, gerekse sosyal medyada hakkımızda türlü iddialar dolaşmaya devam ediyor. Ne dolandırıcılığımız kaldı, ne şerefimiz, ne de karakterimiz. Fakat hala bize fikir atmaya devam ediyorsun, ne desek az. Sağ ol, var ol.

Bu sefer bize gelen fikir sayısı 200 civarındaydı. Yine saymadık fikirleri ama aşağı yukarı bu kadar olduğunu düşünüyoruz. Hala sorumsusuz, kabul ediyoruz. Sen de bizi böyle kabul et, lütfen.

Kazananlara geçmeden evvel söylemek istediğimiz bazı şeyler var:

1- Eğer bu üç kişiden biri değilsen, bu seni daha iyi ya da daha kötü bir yazar yapmaz. Bu fikrini de daha iyi ya da daha kötü bir fikir yapmaz. Bunu sadece şöyle düşün: Birkaç insan bir araya gelip fikirleri okudu ve kendilerine en yakın olanları seçti. Tamamen subjektif yargılarla. Senin de bildiğin gibi zaten sinema ve hatta sanat topyekün subjektif yargılardan oluşmuyor mu zaten? Entel konuşmaları bırakıyoruz ve devam ediyoruz.

2- Birinci fikri seçerken kısa film senaryosu yazmaya yatkın olup olmadığı önemli bir faktördü. İkinci ve üçüncü fikir içinse bunu düşünmedik.

3- Fikrinle alakalı tartışmak, ilk üçte neden olmadığını sorgulamak istiyorsan lütfen bize yaz. Boş vaktimiz çok. Dilimiz döndüğünce açıklarız neden olmadığını, bizce, yani subjektif yargılarla, yukarıda demiştik.

4- Fikirlerin büyük bir bölümü içimizi kararttı. Oldukça olumsuz, şiddet dolu ve depresif fikirlerdi. Allah aşkına böyle fikirler atma, n’olur atma.

Şimdi kazananlara geçebiliriz:

Mart 2020 – Birinci Fikir


Kadın Kadına
Kızını sigara içerken yakalayan anne yaşanan tartışma sonrası güç bela uykuya dalar. Uyandığında kendini kızının çakmağına hapsolmuş halde bulur. Bu şekilde kızının bir gününe tanıklık ettikten sonra duruma objektif bakmaya başlar. Gerçek uyanışında yaşadıklarının düş olduğunu anlar. Sorunu kadın kadına akılcı bir şekilde çözüme kavuştururlar.

Bu güzel fikrin sahibi, Mert Kavraz kendini ve başvuru sürecini şöyle tanımlıyor:

Yazın alanında kazandığım bu ilk mükafat, zihnimin ve kalbimin bir köşesinde kendisini hep tatlı bir tebessümle hatırlatacak. Öyle zannediyorum ki bu anlamlı ödül, alfabe emekçisi olma hayalim yolunda benim için önemi büyük bir motivasyon kaynağı olacak.

Tam da genç bir kadının yaşam savaşımında toyluktan erişkinliğe geçiş öyküsünden aktardığım kısa anekdot söz konusu olmuşken, sizlere başucu romanımdan aşağıdaki satırları alıntılamak istiyorum:

“Hayat yolcusu, gerçeği benimseyecek hale gelinceye kadar ne sarp, ne uçurumlu ve ne geniş bir araziden geçecektir, henüz bilmiyordu. Gençler mesuttur derler, hayaldir; gençliği kaybedenlerin kafasındaki hayal. Gençler bilirler nekadar bedbaht olduklarını, çünkü içlerine damla damla sızmış, gerçekten uzak hülyalarla doludurlar, gerçekle her karşılaşışlarında berelenirler, yaralanırlar. Bir tuzağa kurban gitmişlerdir sanki: Okudukları kitaplar, seçme olduğu için, elbette örnekliktir; büyükler de onlara bir şey anlatırken geçmişi pembe bir sis içinden görürler, çok şeyi unuturlar; bu yüzden gençler gerçekten uzak bir hayata hazırlanır. Ne okudularsa, neler dinledilerse hepsinin yalan, yalan, sade yalan olduğunu sonradan kendi kendilerine öğrenirler. Her öğrendikleri de hayat çarmıhına gerilen vücutlerine yeni bir çivi gibi saplanır. İşin tuhafı ne: Bu acı hayal kırıklığına uğramış herkes de, içindeki bir kuvvete karşı koyamaz, bilmiyerek, buna kendisi de bir şey ekler.”

(Hayatın Esiriyiz, Somerset Maugham, çev. Vahdet Gültekin, Yıldız Romanlar, 1955)

Güçlü, bağımsız ve özgür daha çok kadın görmek dileklerimle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzü kutlarım.

Mart 2020 – İkinci Fikirler


Bizim de ilk kez başımıza geldi ama bu iki fikirden hangisi ikinci yapacağımıza karar veremedik.

Saniye
Apokaliptik bir gelecekte sadece kadınları etkileyen bir hastalık kadın neslini bitirmiştir. Sadece Havva Saniye isimli bebek hayatta kalır. İnsanlığın geleceği ona bağlıdır. Ömrünü bir tesiste geçirmiş Havva geçmişte kadınlara yapılanları öğrendiğinde insan neslinin devamını isteyecek midir yoksa kendiyle birlikte her şeyi bitirecek midir?

Bu distopik fikrin sahibi, Murat Çetli kendini ve başvuru sürecini şöyle tanımlıyor:

Ben edebiyat mezunu bir reklam yazarı ve içerik editörüyüm. Arada kendi çapımda da kısa öyküler yazarım. Size gönderdiğim fikir de öykü taslaklarımın içerisindeydi. Ancak, ilanınızı gördüğümde kısa film senaryosu olması öykü olması fikri kadar güzel geldi ve yolladım. Resim olarak bana ait olmayan bir motorla çektiğim resmi atıyorum. Kimin bilmiyorum. En sevdiğim sözsüz şarkı da:

Diğer fikrimiz de bu:

She is my mom
Gelişen teknolojiyle birlikte bir grup bilim insanı insanları çocukluk yıllarına götürecek, gençleştirecek bir ilaç geliştirmektedir. Ama bir kaza sonucu grubun başındaki Lisa yan etki olarak insanın ilk hali olan zigota dönüşür. Annesiyle birlikte çalışan Evy ona yeni bir hayat sunmak için zigotu kendi rahmine yerleştirerek doğurmaya karar verir.

Bu bilimkurgu ögelerini barındıran ve oldukça ilginç fikrin sahibi Ayşenur Altın da şöyle diyor:

18 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanmaya çalışıyorum. Anlayacağınız stresim, heyecanım oldukça büyük. Tesadüfen karşılaştım zaten yarışmanızla. Hayal gücümü çok severim ben. Hayal etmeyi, hayallerimi anlatmayı çok severim ki çevremdekiler çoğunlukla “Ne saçmalıyorsun?” diyerek bakarlar. Siz o gözle bakmadığınız için teşekkürlerimin en çoğundan gönderiyorum.

Mart 2020 – Üçüncü Fikir


Ekmnezi (hatıraların bilinç alanına hücum etmesi durumu)
Geçmişte sevdiği adam tarafından tacize uğramış bir kadın yaşadıkları yüzünden bunalım geçirir. Adamla yüzleşmeye cesaret edemez ama kendini okula vererek psikiyatrist olur. Bir hasta gelir, onun yıllar önce yaşadıklarını yaşamıştır. Başta hatıraların yeniden canlanması onu yeniden bunalıma itse de kendinde o gücü bulur ve adamla mahkemede yüzleşir.

Bu değerli fikrin sahibi Aysima Özcan şöyle ifade ediyor kendini:

Ben Aysima, okumayı, yazmayı ve pembe rengini çok severim. Çok çalışır, genelde çalıştığım kadar karşılığını alamayacağımı bilirim. Ama yine de hayata karşı umut doluyum. 

Aysima bize bu şarkıyı yollamayı da ihmal etmemiş:

Üçüncü yarışmamızın kazananları böyle sevgili yazar-okur. Birinci olan fikrin senaryosunu birkaç gün içinde yazıp sitemizde yayınlayacağız.

Bizi takip etmekten vazgeçme.

Kategori: Yarışma sonuçları

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir