İçeriğe geç →

Ocak 2020 Kazananları

Bundan 20 küsür – sayıyı tam hatırlamıyoruz – gün önce, bu siteyi açmaya karar verdiğimizi eşimizle dostumuzla paylaşınca aldığımız ilk tepki “Kim fikir atar ki oraya?” şeklindeydi. Ekşi Sözlük’te adımızı duyurmaya çalıştığımızda da henüz kimsenin fikrini çalmadan “hırsız” diye nitelendirilmiş, pek iyi tepkiler almamıştık.

Fakat bize 83 insan, 97 tane fikir attı. Aslında fikirleri saymadık ama aşağı yukarı bu kadar olduğunu düşünüyoruz. Biraz sorumsusuz, kabul ediyoruz.

Kazananlara geçmeden evvel söylemek istediğimiz bazı şeyler var:

1- Eğer bu üç kişiden biri değilsen, bu seni daha iyi ya da daha kötü bir yazar yapmaz. Bu fikrini de daha iyi ya da daha kötü bir fikir yapmaz. Bunu sadece şöyle düşün: Birkaç insan bir araya gelip fikirleri okudu ve kendilerine en yakın olanları seçti. Tamamen subjektif yargılarla. Senin de bildiğin gibi zaten sinema ve hatta sanat topyekün subjektif yargılardan oluşmuyor mu zaten? Entel konuşmaları bırakıyoruz ve devam ediyoruz.

2- Birinci fikri seçerken kısa film senaryosu yazmaya yatkın olup olmadığı önemli bir faktördü. İkinci ve üçüncü fikir içinse bunu düşünmedik.

3- Fikrinle alakalı tartışmak, ilk üçte neden olmadığını sorgulamak istiyorsan lütfen bize yaz. Boş vaktimiz çok. Dilimiz döndüğünce açıklarız neden olmadığını, bizce, yani subjektif yargılarla, yukarıda demiştik.

4- Fikirlerin büyük bir bölümü içimizi kararttı. Oldukça olumsuz, şiddet dolu ve depresif fikirlerdi. Allah aşkına böyle fikirler atma, n’olur atma.

Şimdi kazananlara geçebiliriz:

Ocak 2020 – Birinci Fikir


Evin Yolu
Suriye’de savaştan önce sokakta birlikte oynayan iki arkadaş (4-5 yaşlarında) İstanbul’un merkezi bir noktasında mendil vb. satarken karşılaşır. (9-10 yaşlarına gelmişlerdir) Birbirlerini görünce her şeyi bırakıp o günlerdeki gibi oyun oynamaya devam ederler.

Bu güzel fikrin sahibi olan Hüseyin Anıl Akbaş kendisini ve başvuru sürecini şöyle anlatıyor:

Kendimi bildim bileli yazmaktan keyif alırım. Belli bir yaşa kadar kimseye okutmadığım öyküler yazdım.
Belli bir yaştan sonra ise yarışmalara katıldım, bu yarışmalardan çelimsiz birkaç derece de aldım sayılır. 
Lise döneminde şiir yazmaya çalışsam bile Türk Edebiyatı’na bu kötülüğü yapamayacağıma karar verip bıraktım.
Şu an özel bir şirkette çok özel olmayan bir beyaz yakalı olarak çalışıyorum. Yarışmanıza internette rastladım. Açıkçası nereden önüme düştü hatırlamıyorum.
Ancak hiçbir şart-evrak vb. istemeden basitçe başvuru imkanı sunması hoşuma gitti.
Kafamda kurguladığım sinopsislerimden birini girdim. 

Ocak 2020 – İkinci Fikir

Aynı
Leyla İstanbul’da büyümüş bir çocuk olarak çevresindeki insanların samimiyetsizliğinden sıkılarak mezun olduğunda Anadolu’nun bir kasabasında öğretmenlik yapmaya karar verir. Fakat gittiğinde oranın da İstanbul’dan pek farklı olmadığını görür hayal kırıklığına uğrar. Gitmek ve kalmak arasındaki ikilem onu mutsuzluğa sürükler.

Bu şahane fikrin sahibi de Aleyna Yetkin. O da bize şunları söylüyor:

Böyle bir yarışma yaptığınız için çok teşekkür ederim. Bir senaryo yazmayı gerçekten çok istiyorum ama çevremizdeki bazı insanlar buna olan inancımı sarstılar. Ben de bir gün internette bir şeyler araştırırken sizin sayfanıza denk geldim ve bir yarışma yaptığınızı gördüm. Sonra katılmaya karar verdim belki kazanırım ve biraz olsun mutlu olurum diye. Size çok teşekkür ederim umarım bir an önce takipçi sayınız artar ve daha çok insana ulaşırsınız. Sosyal medya kullansaydım sizi takip ederdim ama maalesef kullanmıyorum. Ama arkadaşlarıma sizi takip etmelerini mutlaka söyleyeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Ocak 2020 – Üçüncü Fikir

Organ
Acilen çağrıldığı ameliyathaneye koşarak giden Dr. Serpil robot mekaniğinde bir sorun olmaması için dua ediyordu. Retinasını okutarak cerrahi salonuna doğru ilerledi. Steril olduktan sonra masaya hayretle baktı. 3 yıl önce karaciğerini yazdıkları Tunç masada yatıyordu. Yapay karaciğer reddolmuştu. Şimdi canlı bir donör bulmaları gerekecekti.

Bu ilginç fikrin sahibi Ayşegül Kılıcel de bize şunları söyledi:

Biyoteknoloji alanında yüksek lisansımı bitiriyorum. Hayran olduğu bir kadın cerrah var. Bu fikir uzun zamandır kafamda idi, size yazarak şansımı denedim.

İlk yarışmamızın kazananları böyle sevgili yazar-okur. Birinci olan fikrin senaryosunu birkaç gün içinde yazıp sitemizde yayınlayacağız.

Bizi takip etmekten vazgeçme.

Kategori: Yarışma sonuçları

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir