İçeriğe geç →

Sinopsis nedir, nasıl yazılır?

Bir film fikriniz vardı, önce bir genel olarak anladın neler yapılabileceğini bu fikirle, nerelere gidebileceğini.

Sonra, özet bilgilerle nasıl senaryo yazılabileceğini öğrendin. Dedin ki “Kolaymış. Yazılır bu senaryo dedikleri, abartıyor o senarist denilenler.”

Senaryoyu yazıp bitirince de diğer belgeleri oluşturmayı öğrenmeye başladın bir yerlere başvurmak için, Logline gibi. Tabii ki bunun doğrusu önce logline, sonra sinopsis, sonra tretman ve sonra da senaryo yazmaktır. Hikaye matematiğini kurmadan senaryo yazmaya girişirsen çoğunlukça çakılırsın bir yerde. “Şimdi hangi sahne olsa, ne yazsam şimdi, ne yapsa karakter?” diye düşünmeye başlar, bulamazsın ya da geçici fikirlerle kafandaki sona ulaşmaya çalışırsın.

Burası bir okul ya da kurs olmadığı için kafamıza göre yazıyoruz biz, sen bizi kaale alma. Ya da al. Orasını sana bırakıyoruz.

Sinopsis nedir?

Sinopsis de bütün diğer belgeler gibi büyük bir önem taşır başvurularda. Bahsedeceğimiz hiçbir belgede olmadığı gibi bunda da çok net sınırlar ve kurallar mevcut değil.

Fakat temelde, sinopsisi senaryomuzu özetlediğimiz 400-500 kelimeden oluşan bir belge yahut yazı olarak tanımlayabiliriz. Bu belge, birçok başvuruda senden istenecektir ve genelde yapımcılar ya da jüri üyeleri senaryonu okumadan önce bu belgeye bakacaktır. Önemini buradan kavrayabilirsin.

Logline’da birtakım filmlerden örnek vermiştik, burada farklı bir yol izleyeceğiz. İsmet Özel’in elinden çıkan “Bir Yusuf Masalı” isimli şiir dizisinin anlattığı hikayenin sinopsisini yazmaya çalışacağız.

Önce dinleyelim:Sinopsis nasıl yazılır?

Bu şiir dizisindeki hikayeyi kısaca özetlersek, Yusuf ismindeki karakterin cinler tarafından kaçırılışı ve sonra Şivekar isimli kadınla cinler alemindeki tanışması anlatılıyor. İkisi arasındaki aşkın, insanlık ve cinlik ekseninde incelenmesi.

Logline’da ve senaryoda olduğu gibi, sinopsiste de geniş zaman çekimlerini kullanacağız. Mümkün mertebe görselleştirilmesi kolay olan, olay örgüsünü anlatan cümleler kullanacağız.

Örnek Sinopsis:

Zamanı ve mekanı belirsiz bir evrende, insanların en saf ve derin duyguları temsil ettiği düşünülen, güzelliğin cisimleşmiş hali olan ve zengin bir aileye mensup Yusuf cinler tarafından “Bu derinlik ve saflık yitip gitmemeli” düşüncesiyle kaçırılır. Cinler aleminde yaşamını sürdüren Yusuf, bir gün insanlar aleminden gelen Şivekar isimli genç kadın ile tanışır. Başta onu küçümseyen Yusuf, zamanla Şivekar’ın da kendisine has bir derinliği olduğunu görür. Çünkü onunki Yusuf’unki gibi doğuştan değil, çektiği acılarla ve yüreğindeki aşkla yoğrulan bir derinliktir. Bu Yusuf’u çok etkiler. Yusuf Şivekar’a aşık olur.

Birbirini seven bu iki gencin önündeki en büyük engel cinlerdir ve onlardan saklanmak kolay değildir. Şivekar hamile kalır ve artık saklanmak daha da zorlaşır. Yusuf, Şivekar’ın insanlar alemine gitmesi gerektiğini söyler ve ona bu yolda destek olur. Çünkü o çocuğu cinler aleminde doğurmak mümkün değildir.

Şivekar insanlar alemine, Yusuf’un ailesine gider. Yusuf kaçırıldıktan sonra karalar bağlamış aile, Şivekar’ı sıradan bir kadın gibi görür, ilgilenmez onla. Ona ahırda doğurabileceğini söylerler ve fakat yanına bir halayık verirler, yardım etsin diye. Yusuf, Şivekar’ı kontrol etmek ve kimliğini sağlamak gayesiyle kuş olarak gelip onun penceresine konar. Şivekar’ın durumu onu rahatsız eder. Halayık bu kuşu aileye haber verince, aile Şivekar ile daha çok ilgilenir. Onu daha iyi bir odaya alırlar. Şivekar doğurur. Aile, Şivekar’dan konuşan kuşu yakalamasını ister. Şivekar gönlü buna razı olmasa da, Yusuf’u da özlediği için ikna olur. Yusuf, kuş olarak yeniden geldiğinde Şivekar onu yakalar. Bu Yusuf’u rahatsız eder ve insan formuna döner. Aile onu görünce çok sevinir, onu geri vermek istemez cinlere.

Cinler bunu duyunca öfkelenir ve bunu bir meydan okuma olarak görürler. İns-ü cin sınırı denen iki alem arasındaki sınıra getirirler onu. Meydan okuma gereği insanlar Yusuf’un üzerine bir kubbe dikecek ve cinler de o kubbeyi yıkmaya çalışacaktır. Kubbe yıkılırsa da cinler Yusuf’u insanların elinden alacak ve bu sefer avları yapacaktır.

Kubbe yapılır, cinler yıkmaya çalışır fakat kubbe yıkılmaz.

Yusuf insanların arasındadır artık. Peki bu istediği sonuç mudur?

Kategori: Senaryo yazım süreci

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir