İçeriğe geç →

Tretman nedir, nasıl yazılır?

Sevgili senarist-okur. Tekrar hoşgeldin.

Bu yazıda sana tretman hakkında bilgi vereceğiz. Bu belge senden birçok proje başvurusunda istenecek ama bunun yanında senaryonu yazmaya başlamadan önce elinin altında bulundurman gereken bir yol haritası da aynı zamanda.

Peki nedir tretman? Tretman basitçe filmdeki aksiyonların ve önemli diyalogların bulunduğu dökümandır. Sinopsis ile arasındaki fark da burada ortaya çıkar. Sinopsiste bütün bir filmi en öz haliyle anlatırsın, tretmanda ise tek tek her bir aksiyonu ve önemli diyalogların kabaca neler olduğunu yazarsın. “Bu şunu dedi, sonra şu böyle cevap verdi.” şeklinde değil de, “X ve Y buluşurlar. X Y’e ayrılmak istediğini söyler.” gibi.

Sinopsis için de tercih ettiğimiz İsmet Özel’in “Bir Yusuf Masalı” şiir dizisini kullanarak bir tretman yazalım.

Tretman Örneği:

“Kış vakti. Şivekar, koruda gezmeye çıkar. Biraz yürüdükten sonra birkaç avcı görür. Bir köşeye siner ve onları dinlemeye başlar. Avcılardan biri bir kuş vurur ve bir diğeri Yusuf’un yanağına benzetir kalbinden vurulan ve karın üzerinde yatan kuşu. Bu söz Şivekar’ı etkiler. Şivekar Yusuf’u aramaya başlar.”

Gördüğün gibi, tretman bütün senaryonun geniş bir özeti sayılabilir. Bunu yazdığın zaman rahatça senaryonu sahnelere dökebilirsin. Bunu yazmazsan da yazdığın her bir sahneden sonra “Şimdi n’olsun? Şunu desin mesela adam…” şeklinde düşüncelerle boğuşup sıklıkla tıkanabilirsin. Yazması senaryo kadar zevkli olmasa da işte bu ve benzer sebeplerden ötürü tretman asla es geçilmemeli.

Tretmanların uzunluğu senaryonun uzunluğuna göre değişebilir fakat genellikle 8-10 sayfa uzunluğunda olması idealdir.

Sinopsiste olduğu gibi tretmanda da unutulmaması gereken nokta şudur ki bunu yapımcılara ve jürilere yazıyorsun. O yüzden, içine şairane kalıplar ya da afili cümleler serpiştirmeye çalışma. Oldukça net ve anlaşılır olması için uğraş. Kısa ve sade cümleler kullan. Yine sinopsis için geçerliliğini koruyan bir başka durum da senaryonu okutmak için bu iki belgeyi de beğendirmen lazım muhattapına. O yüzden de kafana göre çalakalem yazarsan, o günlerce uğraştığın senaryonu okumazlar bile.

Bir diğer husus da karakterler. Tretmanda karakterlerinden de senaryoya/hikayeye dahil oldukları yerlerde kısaca bahsedebilirsin. Çok fazla detaya inmene gerek yok. Hikayeye hizmet eden özelliklerine dokunsan yeterli. Mesela, karakterin bir avukattır ve sen bunu hikayende kullanıyorsundur. O halde bundan bahsetmen okuyan için daha iyi olacaktır.

Tretman yazmak işte bu kadar. Film fikirlerini sen değerlendirmiyorsan, ne yapman gerektiğini biliyorsun. Buradan bize film fikri gönder.

Kategori: Senaryo yazım süreci

Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir